Welcome to the new GAC website! Effective 5 September 2017, new content will be published to this site. If you have difficulty finding information, please email: gac-staff@icann.org. The former GAC site remains available during this transition.

About the GAC

The GAC is an advisory committee to ICANN, created under the ICANN ByLaws. It provides advice to ICANN on public policy aspects of ICANN’s responsibilities with regard to the Internet Domain Name System (DNS). The GAC is not a decision-making body. It advises ICANN on issues that are within ICANN’s scope.

Include:
All || A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z 

GAC Membership

GAC membership criteria is established in Article IV of the GAC Operating Principles, which also specifies criteria each member's accredited representatives and advisers.

Article V of the GAC Operating Principles defines GAC observers.

Finally, Article VII of the GAC Operating Principles discusses the GAC officers: Chair, Vice Chairs, other officers and Committees.

Afghanistan

Representation:

  • Muhammad Aimal Marjanni

    Representative

    Director General ICT, Ministry of Communications and IT

Back to Top

African Telecommunications Union

Representation:

  • Abdoulkarim Soumaila

    Secretary General of the ATU

Back to Top

African Union Commission

Representation:

  • Moctar Yedaly

    Representative

    Head of Division Infrastructure and Energy Department, African Union Commission

  • Adil Sulieman

    Senior Policy Officer Telecom/ICT, African Union Commission

  • Alice Munyua

    Lead Government RNL, African Union Commission Dot Africa Initiative

Back to Top

Albania

Representation:

  • Vilma Tomco

    Representative

    Director, Department of European Agenda and ICT Council of Ministers

Back to Top

Antigua and Barbuda

Representation:

  • Daryl Jackson

    Representative

    Telecommunication Consultant, Ministry of Information, Broadcasting, Telecommunications and Information Technology

  • Ashton Fearon

    Technical Research Officer and Project Administrator, Ministry of Information, Broadcasting, Telecommunications and Information Technology

Back to Top

Argentina

Representation:

  • Olga Cavalli

    Representative

    Ministry of Foreign Affairs of Argentina

  • Daniel Alejandro Abadie

    Undersecretary of Digital Government, Ministry of Modernization

  • Daniel Carletti

    Ente Nacional de las Comunicaciones

  • Maria Cecilia Pérez Araujo

    Undersecretariat of Planning, ICT Secretariat, Ministry of Modernization

  • Hugo Daría Miguel

    Undersecretary of Planning, ICT Secretariat, Ministry of Modernization

Back to Top

Armenia

Representation:

  • Gagik Grigoryan

    Representative

    Head of Staff, Ministry of Transport, Communication and Information Technologies of Armenia

Back to Top

Asia Pacific Telecommunity

Representation:

  • R.B.Kuamrapathirana

    Project Development Asia Pacific Telecommunity

Back to Top

Australia

Representation:

  • Annaliese Williams

    Representative

    Assistant Director, International Engagement and Strategy, Australian Government Department of Communications

Back to Top

Austria

Representation:

  • Christian Singer

    Representative

    Director, Department Telecommunications Law, Ministry for Transport, Innovation and Technology

Back to Top

Azerbaijan

Representation:

  • Faig Farmanov

    Representative

    Director, Cyber Security Center, Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan

Back to Top

Bahrain

Representation:

  • Mohammed Bubashait

    Representative

    General Director, Telecommunications Regulatory Authority

  • Anbar Fadhel Dhahi

    Supervisor, ICT, Telecommunications Regulatory Authority

  • Mohammed Alnoaimi

    Manager, ICT, Telecommunications Regulatory Authority

Back to Top

Barbados

Representation:

  • Reginald Bourne

    Representative

    Chief Telecommunications Officer

Back to Top

Belarus

Representation:

  • Sergei Jernosek

    Representative

    Head of the Information Protection Department, Operational and Analytical Center under the Aegis of the President of the Republic of Belarus

  • Vladimir Kiryanenko

    Principal Specialist of the Information Protection Department, Operational and Analytical Center under the Aegis of the President of the Republic of Belarus

Back to Top

Belgium

Representation:

  • Séverine Waterbley

    Representative

    Director general, Belgian Ministry of Economy, Télécommunications et Société de l'Information, SPF Economie

  • Jan Vannieuwenhuyse

    Counsellor-Engineer, Belgian Institute of Postal Services and Telecommunications

  • Jean-Philippe Moiny

    Legal Expert, Directorate-General for Economic RegulationElectronic Economy Law

Back to Top

Belize

Representation:

  • Honorable Frank Mena

    Representative

    Minister of State, Ministry of the Public Service, Energy and Public Utilities

  • Kimano Barrow

    Commissioner, Public Utilities Commission of Belize

Back to Top

Benin

Representation:

  • Nelly Kwende

    Representative

    Directrice Générale des Technologies de l'Information et de la Communication, Ministere de la Communication des Technologies de L'Information et de la Communication

Back to Top

Bermuda

Representation:

  • Marisa A. J. Stones

    Representative

    Acting Director, Department of E-Commerce, Ministry of Economic Development

  • Aubrey Pennyman

    Registrar General, Registry General Department

Back to Top

Botswana

Representation:

  • Gaositege Michael Kajane

    Representative

    Botswana Government Ministry of Communication, Science and Technology

Back to Top

Brazil

Representation:

  • Benedicto Fonseca Filho

    Representative

    Director of the Department of Scientific and Technological Themes, Ministry of Foreign Affairs - Itamaraty

  • Carlos da Fonseca

    Head of Information Society Division, Department of Scientific and Technological Themes

  • Thiago Jardim

    Secretary, Division for the Information Society

Back to Top

Brunei Darussalam

Representation:

  • Hairul Mohd Daud Haji Abd Karim

    Representative

    Senior Assitant Chief Executive, Regulatory and Resource Management Group, Authority for Info-Communications Technology Industry of Brunei Darussalam

  • Norshahrul Nizam Othman

    Senior Manager, Regulatory and Resource Management Group, Authority for Info-communications Technology Industry of Brunei Darussalam

Back to Top

Bulgaria

Representation:

  • Hristo Hristov

    Representative

    Director of Information Technology Directorate, Ministry of Transport, Information Technologies and Communications

Back to Top

Burkina Faso

Representation:

  • Lamoussa Oualbeogo

    Representative

    Secretary general of the ministry of digital economy development and post

  • Alfred Sawadogo

    Directeur Général de la Coordination des Programme TIC, Ministère des Postes et des TIC

Back to Top

Burundi

Representation:

  • Olivier Francis Cubahiro

    Representative

    Directeur des Infrastructures TIC, Ministère des Postes, des Technologies de l'Information, de la Communication et des Medias

  • Egide Ndayiziye

    Chef du service informatique, Agence de Regulation et de Controle des Telecommunications

  • Léonidas Ndayiragije

    Agence de Regulation et de Controle des Telecommunications

  • Pas-Plus NTAHOMBAYE

    Secrétaire Exécutif du Secrétariat Exécutif des TIC, Ministère des Postes, Technologies de l'information, de la Communication et des Medias

Back to Top

Cambodia

Representation:

  • Mao Neang

    Representative

    Deputy Director General, General Department of ICT, Ministry of Posts and Telecommunications

  • Rapid Sun

    Vice President of NIPTICT, Ministry of Posts and Telecommunications

Back to Top

Cameroon

Representation:

  • Dénis Ngae

    Representative

    Director of ICT Access Networks and Infrastructure Department, Ministry of Posts and Telecommunications

  • Alain Paul Nguele

    Chief Computer Unit

  • Joseph Etung Nsongan

    Inspector n.1 in charge of Technical Aspects

Back to Top

Canada

Representation:

  • Andreea Brambilla

    Representative

    Economist, International Telecommunications Policy, Innovation, Science and Economic Development Canada

  • Pamela Miller

    Director General, Telecommunications Policy Branch, Innovation, Science and Economic Development Canada

Back to Top

Cape Verde

Representation:

  • David Gomes

    Representative

    Chairman of the Board, National Authority for Communications (ANAC)

Back to Top

Caribbean Telecommunications Union (CTU)

Representation:

  • Bernadette Lewis

    Secretary General

  • Nigel Cassimire

    Telecommunications Specialist

Back to Top

Cayman Islands

Representation:

  • Dax Basdeo

    Representative

    Chief Officer, Ministry for Financial Services

  • Alee Fa'amoe

    Managing Director, Information and Communications Technology Authority (ICTA)

  • Russell Richardson

    General Counsel, Deputy Director Industry Affairs Employer, Information and Communications Technology Authority (ICTA)

Back to Top

Central African Republic

Representation:

  • Lucien Nahoulya-Bissi

    Representative

    Permanent Secretary of the Telecommunication National Governance

Back to Top

Republic of Chad

Representation:

  • Mahamat Saleh Mahamat

    Representative

    Directeur des Technologies de l'Information et de la Communication

  • Sedik Ali Haouane

    Directeur du Nom de domaine et Adresses IP

  • Ndordji Nazaire

    Directeur des Technologies de l'Information et de la Communication, Ministère des Postes et des Nouvelles Technologies de l'Information et de la Communication

  • Bobe Poka

    Directeur des Radiocommunications et Normalisation/ARCEP

Back to Top

Chile

Representation:

  • Luis Ramírez Quintanilla

    Representative

    Head of International Affairs, Subsecretaría de Telecomunicaciones (SUBTEL)

  • Denis Gonzalez

    Lawyer, International Affairs Department, Undersecretariat of Telecommunications

  • Nicolas Schubert

    General Directorate for International Economic Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Back to Top

China

Representation:

  • Pei Wei

    Representative

    Director, Division of Internet, ICT Administration Bureau of MIIT

  • Guo Feng

    Consultant, CATR of MIIT

  • Guo Lei Cai

    Director, Department of International Cooperation, MIIT

  • ZHANG Ya

    Deputy Director, ICT Administration Bureau of MIIT

  • ZHAO Xu

    Policy Advisor, CATR of MIIT

Back to Top

Colombia

Representation:

  • Jaifa Mezher

    Representative

    Head of the International Office, Ministry of Information and Communications

  • Eng. Hector Gonzalez H.

    Supervisor ccTLD .co, Ministry of Information Technology and Communications

  • Germán Darío Arias Pimienta

    Executive Director, Commission for Communications Regulation

Back to Top

Commonwealth Telecommunications Organization (CTO)

Representation:

  • Anita Sohan

    Senior Programme Officer, Cybersecurity and Global ICT Agenda Coordination

  • Shola Taylor

    Secretary-General, Commonwealth Telecommunications Organisation

Back to Top

Comoros

Representation:

  • Ahamada Mbae Abdou

    Representative

    Executive Director, ICT, Ministry of Posts and Telecommunications

  • Ali Said Mdahoma

    Secretary General, Ministry of Posts and Telecommunications

Back to Top

Comtelca

Representation:

  • Allan Mauricio Ruiz Madrigal

    Executive Secretary, Regional Technical Commission of Telecommunications

  • Jorge Ernesto Torres Gomez

    Assistant Secretary, Regional Technical Commission of Telecommunications

Back to Top

Cook Islands

Representation:

  • Tepua Hunter

    Representative

    ICT Director, Office of the Prime Minister

Back to Top

Costa Rica

Representation:

  • Edwin Estrada

    Representative

    Deputy Minister of Telecommunications, Ministry of Science, Technology and Telecommunications, Republic of de Costa Rica

Back to Top

Council of Europe

Representation:

  • Elvana Thaçi

    Co-ordinator for Media and Information Society Division

  • Lee Hibbard

    Co-ordinator for Internet Governance and Information Society

Back to Top

Côte d'Ivoire

Representation:

  • Modibo Samaké

    Representative

    Advisor to the Minister, Ministry of Post and ICT

Back to Top

Croatia

Representation:

  • Zdravko Jukic

    Representative

    Council Member, Croatian Regulatory Authority for Network Industries

  • Nataša Glavor

    Head of Service Development in CARNet

Back to Top

Cyprus

Representation:

  • Antonis Antoniades

    Representative

    Senior Officer, OCECPR (Office of the Commissioner of Electronic Communications and Postal Regulation)

  • Christos Charalambous

    Director, CyDNS

  • Constantinos Stylianou

    Officer of Technical Affairs, OCECPR (Office of the Commissioner of Electronic Communications and Postal Regulation)

Back to Top

Czech Republic

Representation:

  • Tereza Vyletalova

    Representative

    Ministry of Industry and Trade

  • Markéta Petruňová

    Officer at the Ministry of Industry and Trade

Back to Top

Democratic Republic of Congo

Representation:

  • Blaise Azitemina Fundji

    Representative

    Ministère des PT & NTIC, Cabinet du Ministre, Conseiller TIC

Back to Top

Republic of Congo

Representation:

  • Luc Missidimbazi

    Representative

    Conseiller Technique et Directeur des Nouvelles Technologies par intérim, Ministère des Postes et des Telecommunications

Back to Top

Denmark

Representation:

  • Finn Petersen

    Representative

    Director of International ICT Relations, Danish Business Authority

Back to Top

Commonwealth of Dominica

Representation:

  • Bennette Thomas

    Representative

    Director of Telecommunications, Government Headquarters

Back to Top

Dominican Republic

Representation:

  • Nelson Guillén Bello

    Representative

    Member of the Board, Dominican Institute of Telecommunications (INDOTEL)

  • Amparo Arango Echeverri

    In charge of International Relations, Dominican Institute of Telecommunications (INDOTEL)

Back to Top

Economic Commission for Africa (ECA)

Representation:

  • Mactar Seck

    Economic Affairs Officer, UN Economic Commission for Africa

  • Makane Faye

    Senior Regional Advisor on ICT Policy

  • Mactar Seck

    Economic Affairs Officer, UN Economic Commission for Africa

Back to Top

Economic Community of Central African States (ECCAS)

Representation:

  • M. Guichard TSANGOU

    Expert en charge des Télécommunications/TIC, Secrétariat général de la CEEAC

Back to Top

Economic Community of West African States (ECOWAS)

Representation:

  • Dr. Raphael Koffi

    Head of Telecom/ICT Division

  • Dr. Isais Barreto da Rosa

    Commissioner for Telecom and IT

Back to Top

Egypt

Representation:

  • Manal Ismail

    Representative

    Director, International Technical Coordination, National Telecom Regulatory Authority - NTRA

Back to Top

Estonia

Representation:

  • Jaak Lippmaa

    Representative

    Expert

  • Mait Heidelberg

    Counsellor to the Ministry, Ministry of Economic Affairs and Communications

Back to Top

European Commission

Representation:

  • Cristina Monti

    Head of Sector, Internet Governance, DG CONNECT

Back to Top

European Space Agency

Representation:

  • Gisela Suss

    Head of the Institutional Law Division, European Space Agency

Back to Top

Fiji

Representation:

  • Shivnesh Prasad

    Representative

    Acting Director, Ministry of Communications

  • Elvin Prasad

    Senior Engineer ICT, Ministry of Communications

Back to Top

Finland

Representation:

  • Petri Kuurma

    Representative

  • Pauli Pullinen

    Senior Officer, Ministry of Transport and Communications

Back to Top

France

Representation:

  • David Martinon

    Representative

    French Ambassador at large for Internet and the Information Society, Ministry of Foreign Affairs and International Development

  • Dalila Rahmouni

    Advisor on Internet Governance, Ministry of Foreign Affairs and International Development

  • Ghislain De Salins

    Internet governance and multilateral affairs, Ministry for the Economy, Industry and Digital Affairs

Back to Top

Gabon

Representation:

  • André Augand

    Representative

    Counsellor in charge of Digital Applications

  • Kouma Cyriaque

    Managing Director of the Promotion of Digital Economy

  • Mandoumbou Gerard

    Director of Internet Governance

  • Théophile Eyogo-Ndong

    Ministry of Communication, Post and the Digital Economy

Back to Top

Republic of the Gambia

Representation:

  • Lamin Camara

    Representative

    Permanent Secretary, Ministry of Information and Communication Infrastructure

  • Ebrima D. Jobe

    Director ICT, Ministry of information and Communication Infrastructure

  • Foday Marenah

    Principal Assistant Secretary, Ministry of information and Communication Infrastructure

Back to Top

Georgia

Representation:

  • Vakhtang Abashidze

    Representative

    Commissioner, Georgia National Communications Commission

  • Mzia Gogilashvili

    Chief Expert on International Relations, Georgia National Communications Commission Strategy Development Department

Back to Top

Germany

Representation:

  • Hubert Schoettner

    Representative

    Federal Ministry of Economics and Technology

  • Bernd Neujahr

    Federal Ministry for Economic Affairs and Energy

  • Diana Caprino

  • Ulrich Romer

    Federal Ministry for Economic Affairs and Energy

Back to Top

Ghana

Representation:

  • Issah Yahaya

    Representative

    Director, Policy Planning, Monitoring and Evaluation Ministry of Communications

Back to Top

Greece

Representation:

  • Panagotis Papaspiliopoulos

    Representative

    Direction General of Communications International Affairs Division, Ministry of Transport and Communications

Back to Top

Grenada

Representation:

  • Spencer Thomas

Back to Top

Guatemala

Representation:

  • Cristian Alexander Aguilar López

    Representative

    Engineer, Deputy Minister of Communications, Infrastructure and Housing

  • Raul Solares

    Operations management, coordinator of Red Local operators, Telecommunications supervision

Back to Top

Equatorial Guinea

Representation:

  • Carmelo Martin Modu Ebuka

    Representative

    Secretary of State of Technology and Telecommunications, Ministerio de Transporte, Tecnologia, Correos y Telecomunicaciones

Back to Top

Republic of Guinea

Representation:

  • Cellou Diallo

    Representative

    Coordinateur National WARCIP Guinée, Banque Mondiale, Ministère des Postes, Télécommunications et des NTI

Back to Top

Guyana

Representation:

  • Hon. Catherine Hughes

    Minister, Ministry of Public Telecommunications

  • Lance Hinds

    Ministerial Advisor, ICT, Ministry of Telecommunications

Back to Top

Haiti

Representation:

  • Stephane Vincent

    Representative

    Coordinator of the e-Governance Unit, Office of the Prime Minister

Back to Top

Holy See - Vatican City State

Representation:

  • Mauro Milita

    Representative

    Director of Vatican Radio Computer Dept.

  • Reverend Carlo Maria Polvani

    Office of the Secretariat of State

Back to Top

Honduras

Representation:

  • Javier Daccarett

    Representative

    President commissioned by law, National Telecommunications Commission (CONATEL)

  • Alejandro Rosales

Back to Top

Hong Kong Special Administrative Region, China

Representation:

  • Allen Tak Bun YEUNG

    Representative

    Government Chief Information Officer

  • Mr Angus TAM

    Systems Manager

  • Tony Chi Kwong WONG

    Assistant Government Chief Information Officer

  • Wendy WY KWAN

    Senior Systems Manager

Back to Top

Hungary

Representation:

  • Dr. István Erényi

    Representative

    Senior consellor, Ministry of National Development

  • Peter Major

    Special Advisor for IT

Back to Top

Iceland

Representation:

  • Vera Sveinbjörnsdóttir

    Representative

    Senior Legal Adviser, Ministry of the Interior

Back to Top

India

Representation:

  • Sanjay Kumar Rakesh

    Representative

    Joint Secretary, Ministry of Electronics and Information Technology Government of India

  • Rahul Gosain

    Director, Ministry of Electronics and Information Technology Government of India

  • T. Santhosh

    Scientist "E", Ministry of Electronics and Information Technology Government of India

Back to Top

Indonesia

Representation:

  • Bambang Heru Tjahjono

    Representative

    Director General of Informatic Applications, Ministry of Communication and Information Technology

  • Firmansyah Lubis

    Director of e-Government, Ministry of Communication and Information Technology

Back to Top

International Criminal Court

Representation:

  • Roeland Stouthart

    Head of Information Security

Back to Top

International Criminal Police Organization (INTERPOL)

Representation:

  • Brad Marden

    Acting Assistant Director, Global Complex for Innovation (IGCI)

  • Lili Sun

    Digital Crime Officer, Cybercrime directorate

Back to Top

International Labour Office

Representation:

International Red Cross Red Crescent Movement

Representation:

  • Charlotte Lindsey Curtet

    Director, International Committee of the Red Cross (ICRC)

  • Jennifer Breckenridge

    Senior Legal Adviser, International Federation of Red Cross Red Crescent Societies (IFRC)

  • Stephan Hankins

    Legal Advisor, International Committee of the Red Cross (ICRC)

Back to Top

International Telecommunication Union

Representation:

  • Alexander Ntoko

    Chief of Operations and Planning Department

Back to Top

Iran

Representation:

  • Kavous Arasteh

    Representative

  • Saeed Mahdioun

    Managing Director, Information Technology Company of Iran

Back to Top

Iraq

Representation:

  • Majeed Hameed Jasim

    Representative

    Director General, State Company for the Internet Services (SCIS)

Back to Top

Ireland

Representation:

  • Richard Browne

    Representative

    Principal Officer, Internet Policy Division, Department of Communications, Energy & Natural Resources

  • Fergal Corcoran

    Assistant Principal Officer, Department of Communications, Energy & Natural Resources

Back to Top

Israel

Representation:

  • Naama Henig

    Representative

    Director, Division of External Affairs, Ministry of Communications

  • Michal Vizan

    Director, International Organizations Unit, Ministry of Communications

Back to Top

Italy

Representation:

  • Rita Forsi

    Representative

    Director General, Ministry of Economic Development

  • Maura Gambassi

    Technical Officer, Ministry of Economic Development

  • Guido Scorza

    Advisor for the Presidency of the Council of Ministers for the Digital Transformation, Presidency of the Council of Ministers

Back to Top

Jamaica

Representation:

  • Kaydian Smith

    Representative

    Principal Director, Ministry of Science, Energy and Technology

  • Wahkeen Murray

    Chief Technical Director, Ministry of Science, Energy and Technology

Back to Top

Japan

Representation:

  • Shigeo Naito

    Representative

    Director, Computer Communications Division, Telecommunications Business Department, Telecommunication Bureau, Ministry of Internal Affairs and Communications

  • Shin Takamura

    Director for Global ICT Strategy, Computer Communications Division, Telecommunications Business Department, Telecommunication Bureau, Ministry of Internal Affairs and Communications

Back to Top

Jordan

Representation:

  • Baha Khasawneh

    Representative

    Director General, National Informaiton Technology Center

Back to Top

Kazakhstan

Representation:

  • Dmitriy Goloburda

    Representative

    Vice Chairman of the committee on Communication, informatication and information, Ministry of Investment and Development of the Republic of Kazakhstan

  • Yerlan Yesmambetov

    Director of State Technical Service Republican Enterprise, Ministry of Investment and Development of the Republic of Kazakhstan

Back to Top

Kenya

Representation:

  • Vincent Ngundi

    Representative

    Assistant Director/Cybersecurity & E-Commerce, Communications Authority of Kenya

Back to Top

Kiribati

Representation:

  • Wayne Reiher

    Representative

    Director of ICT, Ministry of Communication, Transport and Tourism Development (MCTTD)

  • Renga Teannaki

    ICT Policy Analyst, Ministry of Information, Communication, Transport and Tourism Development

Back to Top

Republic of Korea

Representation:

  • Bo-young Kim

    Representative

    Researcher, Korea Internet & Security Agency (KISA)

  • Bokyeong Park

    Deputy Director, Ministry of Science and ICT/p>

Back to Top

Kuwait

Representation:

  • Ali Al-Shuraidah

    Representative

    Director General, Central Agency for Information Technology

Back to Top

Kyrgyz Republic

Representation:

  • Mirlan Omuraliev

    Deputy Head of the State, Committee on IT and Communications of Kyrgyzstan

  • Nurzat Bolzhobekova

    Head of External Affairs, Committee on IT and Communications of Kyrgyzstan

Back to Top

Latvia

Representation:

  • Peteris Podvinskis

    International Organizations Division, Ministry of Foreign Affairs of Latvia

  • Valters Bajars

    Director of Communications Department, Ministry of Transport

  • Jānis Kārklinš

    Representative

    Ambassador

  • Normunds Egle

    Attache, Permanent Representation of Latvia to the European Union

  • Katrina Kosa-Ammari

    Counsellor, Permanent Representation of Latvia to the UN in Geneva

Back to Top

League of Arab States

Representation:

  • Abdel Rahman Hassan Sabry

    HassaTelecommunications and IT Manager, League of Arab States

  • Khaled Hazem Foda

    Head of IT Section

Back to Top

Lebanon

Representation:

  • Dr. Imad Youssef Hoballah

    Representative

    Acting Chairman, and CEO, Telecommunications Regulatory Authority

Back to Top

Liberia

Representation:

  • Jerry M. Cephas

    Representative

    Director, International Organizations Bureau, Ministry of Posts and Telecommuncations

  • Maria G. Harrison

    Representative

    Commissioner, International Gateway Services, Liberia Telecommunications Authority

Back to Top

Lithuania

Representation:

  • Feliksas Dobrovolskis

    Representative

    Director General, The Communications Regulatory Authority of the Republic of Lithuania

Back to Top

Luxembourg

Representation:

  • Claudine Kariger

    Representative

    Senior Policy Adviser, Media and Communications Department Ministry of State

Back to Top

The Former Yugoslav Republic of Macedonia

Representation:

  • Ivo Ivanovski

    Representative

    Minister, Minister of Information Society

  • Saso Dimitrijoski

    General Manager, MARnet, Macedonian academic research network

Back to Top

Madagascar

Representation:

  • Jean Rakotomalala

    Representative

    Directeur de cabinet, Ministry of Posts, Telecommunications and New Technologies

Back to Top

Malawi

Representation:

  • Olive T. Chikankheni

    Representative

    Secretary for E-Government, Office of the President and Cabinet

  • Patrick Machika

    Deputy Director of Information Systems and Technology Management Services (DISTMS), Department of E-Government

Back to Top

Malaysia

Representation:

  • Halim Shafie

    Representative

    Chairman, Malaysian Communications and Multimedia Commission

  • Mohd Ali Hanafiah Mohd Yunus

    Chief Officer, Content, Security and Innovation, Malaysian Communications and Multimedia Commission

Back to Top

Mali

Representation:

  • Souhahébou Coulibaly

    Representative

    Technical Advisor in Charge of Information and Communication Technologies (ICT), Ministry of Digital Economy , Information and Communication

  • Mohamed Zarou

    Ministry of Digital Economy , Information and Communication

Back to Top

Malta

Representation:

  • Steve Agius

    Representative

    Chief Information Officer, Malta Communications Authority

Back to Top

Republic of the Marshall Islands

Representation:

  • Phil Philipo

    Representative

    Secretary, Ministry of Transportation and Communication

  • Rommel Natividad

    Director of Communications, Ministry of Transportation and Communication

Back to Top

Mauritania

Representation:

  • Mohamed Lemine Salihi

    Representative

    Director General of the Technologies of Information and Communication, Ministry of employment , vocational training and information technology and communication

Back to Top

Mauritius

Representation:

  • Jugdish Dev Phokeer

    Representative

    Permanent Secretary, Ministry of Technology, Communication and Innovation

  • Sarwansingh Purmessur

    Deputy Permanent Secretary, Ministry of Technology, Communication and Innovation

Back to Top

Mexico

Representation:

  • Pamela Itzel Araico Aguilar

    Representative

    Deputy General Director, Secretary of Communications and Transports

  • Miguel Angel Muñoz Petrichole

    Deputy Director of International Affairs and Telecommunications, Secretary of Communications and Transports

  • Israel Rosas

    Deputy Director of Information, National Digital Estrategy

Back to Top

Federated States of Micronesia

Representation:

  • Jolden J. Johnnyboy

    Representative

    Assistant Secretary for Communication, Department of Transportation, Communication, & Infrastructure

Back to Top

Moldova

Representation:

  • Vitalie Tarlev

    Representative

    Deputy Minister of Information Technology and Communications of the Republic of Moldova, The Ministry of Information Technology and Communications of the Republic of Moldova

  • Sergiu Voitovschii

    Head of Directorate for International Cooperation and European Integration, The Ministry of Information Technology and Communications of the Republic of Moldova

Back to Top

Mongolia

Representation:

  • Balgansuren Batsukh

    Representative

    Chairman & CEO, CRC of Mongolia

Back to Top

Montenegro

Representation:

  • Ratka Strugar

    Representative

    General Director of Directorate of Electronic Communications, Postal Service and Radio Spectrum, Ministry of Economy

Back to Top

Montserrat

Representation:

  • Claudia Skerritt

    Representative

    Principal Assistant Secretary, Ministry of Communications, Works, and Labour

Back to Top

Morocco

Representation:

  • Redouane Houssaini

    Representative

    Ministry of Foreign Affairs and Cooperation

  • Belaid Nouar

    Ministry of Industry, Trade, Investment and Digital Economu

Back to Top

Mozambique

Representation:

  • Américo Muchanga

    Representative

    Managing Director, Communications Regulatory Authority

Back to Top

Namibia

Representation:

  • Henri Kassen

    Representative

    Director for ICT Development, Ministry of Information and Communication Technology

  • Ziegie Willemse

    Acting Deputy Director: Institutional Policy, Regulation and Monitoring, Ministry of Information and Communication Technology

  • Elly Mulilo

    Policy Analyst, Ministry of Information and Communication Technology

Back to Top

Republic of Nauru

Representation:

  • Criden Appi

    Representative

    Director of Telecommunications, Department of Telecommunications

  • Geoffrey Harris

    A/Secretary for Telecommunications and Media, Ministry of Telecommunications and Media

Back to Top

Nepal

Representation:

  • Birendra Kumar Mishra

    Representative

    Director General, Department of Information Technology

  • Subhash Dhakal

    Director, Department of Information Technology

Back to Top

Netherlands

Representation:

  • Thomas de Haan

    Representative

    Policy Advisor, Ministry of Economic Affairs

  • Arnold van Rhijn

    EU Policy Coordinator, Ministry of Economic Affairs

Back to Top

New Partnership for Africa's Development (NEPAD)

Representation:

  • Dr. Towela Nyirenda-Jere

    Programmes Manager: NEPAD e-Africa Programme, NEPAD Planning and Coordinating Agency

Back to Top

New Zealand

Representation:

  • Harry Chapman

    Representative

    Policy Advisor, Ministry of Business, Innovation and Employment

Back to Top

Niger

Representation:

  • Issaka Jaharou

    Representative

    Telecoms engineer, Head of the Infrastructure and networks Department, Ministry of Posts, Telecommunications and Digital Economy

Back to Top

Nigeria

Representation:

  • Temitope Fashedemi

    Representative

    Director e-Governance, Federal Ministry of Communication Technology

  • Engr.Haru Al-Hassan

    New Media and Information Security Department (NCC)

  • Olatokunboh Oyeleye

    Nigerian Communications Commission

  • Ronke Adeniyi

    Senior Manager, Police, Competition & Economic Analysis Department

  • Mistura Aruna

    Manager, Consumer Affairs Bureau

Back to Top

Niue

Representation:

  • Pär Brumark

    Representative

    Government IT & Internet Policy Advisor

Back to Top

Norway

Representation:

  • Ørnulf Storm

    Representative

    Head of Section, Norwegian Post and Telecommunications Authority

  • Elise Lindeberg

    Senior Adviser, Norwegian Post and Telecommunications Authority

Back to Top

Oman

Representation:

  • Salim Al Mawali

    Representative

    Manager, International Relations Department

  • Zainab Al Farsi

    Manager, Domain Names Department

  • Muna Al Balushi

    Senior Specialist, International Relations Department

  • Aisha Al Mamari

    Specialist, Domain Names Department

Back to Top

Organisation Internationale de la Francophonie (OIF)

Representation:

  • Eric Adja

    Directeur, Organisation Internationale de la Francophonie (OIF)

  • M. Emmanuel ADJOVI

    Program Specialist in charge of Information society, Organisation Internationale de la Francophonie (OIF)

Back to Top

Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)

Representation:

  • Jonathan Passaro

    Legal Advisor, Directorate for Legal Affairs

  • Sam Paltridge

    Directorate for Science Technology and Industry, Information, Computer and Communications Policy Division

  • Verena Weber

Back to Top

Organisation of Eastern Caribbean States (OECS)

Representation:

  • Bevil Wooding

    Special Advisor to the Director General, OECS Commission

  • Simon Alexander

    Information Technology Officer, OECS Commission

Back to Top

Organization of American States (OAS)

Representation:

  • Alison August Treppel

    Acting Executive Secretary, Inter-American Committee against Terrorism

  • Belisario Contreras

    Program Manager, Inter-American Committee against Terrorism

Back to Top

Pacific Islands Forum

Representation:

  • Stan Vandersyp

    Development and Economic Policy Division

Back to Top

Pakistan

Representation:

  • Rizwan Bashir

    Representative

    Secretary IT, Ministry of Information Technology & Telecommunication

  • Syed Iftikhar H. Shah

    Director IT, Ministry of Information Technology & Telecommunication

  • Syed Raza Ali Shah

    Member IT, Ministry of Information Technology & Telecommunication

Back to Top

Republic of Palau

Representation:

  • William Hayes Moses

    Representative

    Director, Ministry of Public Infrastructure, Industries and Commerce

Back to Top

Palestine

Representation:

  • Eng Alan Salahaldeen

    Representative

    Director of Projects and Technical Development, Ministry of Telecom and Information Technology

Back to Top

Republic of Panama

Representation:

  • Ing. Edwin Castillo

    Representative

    National Director of Telecommunications, National Authority of Public Services

Back to Top

Papua New Guinea

Representation:

  • Kila Gulo-Vui

    Representative

    Director of Economics & Consumer Affairs, National Information and Communications Technology Authority

Back to Top

Paraguay

Representation:

  • Nicolas G. Caballero

    Representative

    Coordinator, Cooperation and International Institutions

Back to Top

Peru

Representation:

  • María Milagros Castañon Seoane

    Representative

    Ministry of Foreign Affairs

  • Rocio Echevarria

    Head of the Department of Information Technologies and Internet Governance, Ministry of Foreign Affairs of Peru

Back to Top

Philippines

Representation:

  • Patricia May M. Abejo

    Representative

    Director, Commission on Information and Communications Technology

  • Monchito B. Ibrahim

    Commissioner, Commission on Information and Communications Technology

Back to Top

Poland

Representation:

  • Emil Kedzierski

    Representative

    Counsellor to the Minister, Ministry of Administration and Digitization

  • Dariusz Dabek

    Head of Unit, Ministry of Administration and Digitization

Back to Top

Portugal

Representation:

  • Ana Cristina Amoroso das Neves

    Representative

    Director, Department of Information Society

  • Charlotte Simões

    Policy Officer, Department of Information Society

Back to Top

Qatar

Representation:

  • Faisal Al Shuaibi

    Representative

    Market Promotion Specialist, ICT Industry Development, Communications Regulatory Authority

  • Elaine Farah

    International Partnership Section Manager, Ministry of ICT Qatar

  • Saleh Al Kuwari

    Advisor - President Office, Communication Regulatory Authority Qatar

Back to Top

Regulatel

Representation:

  • Javier Rúa Jovet

    Chairman and President

  • Miguel Reyes

    Executive Secretary

Back to Top

Romania

Representation:

  • Carmen Elian

    Representative

    Director General, Ministry for information Society

  • Sorina Teleanu

    Parliamentary Assistant, Parliament of Romania

Back to Top

Russian Federation

Representation:

  • Yulia Elanskaya

    Representative

    Deputy Director of International Cooperation Department, Ministry of Telecom and Mass Communications of the Russian Federation

Back to Top

Rwanda

Representation:

  • Charles Semapondo

    Representative

    Ag. Head of Innovation & Cybersecurity Department, Rwanda Utilities Regulatory Authority

  • James Musinguzi/h4>

    Director of Technology Development and Services Unit, Rwanda Utilities Regulatory Authority

  • Protais Kanyankore

    Director of Postal & ICT Standards and Quality of Service Unit, Rwanda Utilities Regulatory Authority

  • Vincent Museminali

    Internet Governance Officer, Rwanda Utilities Regulatory Authority

Back to Top

Saint Lucia

Representation:

  • Philip Dalsou

    Representative

    Permanent Secretary, Government of Saint Lucia

  • Dr Cletus Bertin

    Director, Public Sector Administration, Government of Saint Lucia

Back to Top

Samoa

Representation:

  • Mr. Lavea Tupa'imatuna Iulai Lavea

    Representative

    Chief Executive Officer, Ministry of Finance

  • Laieimau Oketevi Tanuvasa

    Chief Executive Officer, Computer Services Ltd.

Back to Top

Secretariat of the Pacific Community (SPC)

Representation:

  • Siaosi Sovaleni

    Pacific ICT Outreach Programme Economic Development Division [EDD]

Back to Top

São Tomé and Príncipe

Representation:

  • Deolindo Costa de Boa Esperança

    Representative

    Member of the Board of Director and Technical Director, Telecommunication Regulatory Authority "AGER-STP'

Back to Top

Senegal

Representation:

  • Cherif DIALLO

    Representative

    Directeur of ICT, Ministry of Posts and Telecommunications

  • Fatimetou Diop DIANE

  • M. Malick NDIAYE

    Member of Régulatory Board, ARTP SENEGAL

  • Mana AIDARA

  • Ndeye Fatou Coundoul Thiam

    Advisor, Ministry of Posts and Telecommunications

Back to Top

Serbia

Representation:

  • Sava Savić

    Representative

    Assistant Minister

  • Milan Dobrijević

    Head of Group for Development of Digital Agenda

Back to Top

Seychelles

Representation:

  • Benjamin R. Choppy

    Representative

    Principal Secretary, Department of ICT, Ministry of National Development

  • Paul Pierre

    Director for Radio-Communications – Regulator

Back to Top

Sierra Leone

Representation:

  • Bakarr Tarawally

    Representative

    Director of Communications, Ministry of Information and Communications

  • James Cobba

    Chief Technology Officer, Ministry of Information and Communications

Back to Top

Singapore

Representation:

  • Ser Pheng Queh

    Representative

    Deputy Director, Internet Resource Management, Infocomm Media Development Authority of Singapore

  • Charles Chew

    Director, Infocomm Media Development Authority of Singapore

Back to Top

Slovakia

Representation:

  • Peter Biro

    Representative

    Ministry of Finance of the Slovak Republic

Back to Top

Slovenia

Representation:

  • Peter Sterle

    Representative

    Assistant Secretary, Ministry of Higher Education Science and Technology

Back to Top

Solomon Islands

Representation:

  • Wilson Sopanau Leguvaka

    Representative

    Director Regulatory Resources, Telelcommunications Commission of Solomon Islands

Back to Top

Somalia

Representation:

  • Abdirahman Moalim Addow

    Representative

    Director General, Ministry of Posts and Telecommunications and Technology of the Federal Government of Somalia

Back to Top

South Africa

Representation:

  • Palesa Legoze

    Representative

    Director, Cybersecurity

  • Jim Paterson

    Director, Multilateral Affairs

Back to Top

Spain

Representation:

  • Gema M. Campillos González

    Representative

    Secretaría de Estado para la Sociedad de la Información y la Agenda Digital, Ministerio de Engergía, Turismo y Agenda Digital

  • Rafael Pérez Galindo

    Secretaría de Estado para la Sociedad de la Información y la Agenda Digital, Ministerio de Engergía, Turismo y Agenda Digital

Back to Top

Sri Lanka

Representation:

  • Jayantha Fernando

    Representative

    Director/Legal Adviser, ICT Agency of Sri Lanka (ICTA)

Back to Top

Sudan

Representation:

  • Nadir Ahmed Gaylani

    Representative

    Planning and International Relations Director

  • Sami H.O. Salih

    Head of R&D

Back to Top

Republic of Suriname

Representation:

  • L. Thea Smith

    Representative

    Deputy Director on Communication

Back to Top

Swaziland

Representation:

  • Andreas Dlamini

    Representative

    Principal Communications Engineer

  • Sipho Vilakati

    Director of Government Computer Services

Back to Top

Sweden

Representation:

  • Bo Martinsson

    Senior Adviser, Swedish Post and Telecom Agency

  • Ola Bergström

    Director for International Affairs, Swedish Post and Telecom Agency

  • Susanna Mattsson

    Deputy Director, Division for Digital Development

Back to Top

Switzerland

Representation:

  • Thomas Schneider

    Representative

    Deputy Head of International Relations Service and International Information Society Coordinator, Federal Department of the Environment, Transport, Energy and Communication DETEC

  • François Maurer

    Head of section, Federal office for communications

  • Jorge Cancio

    Federal Department of the Environment, Transport, Energy and Communications DETEC

  • Olivier Girard

    Telecom Engineer, Federal office of communications OFCOM

  • Stéphane Bondallaz

    Federal Office of Communications

Back to Top

Chinese Taipei

Representation:

  • Mao-Shong (Morris) Lin

    Representative

    Deputy Director, Ministry of Transportation and Communications

Back to Top

Tanzania

Representation:

  • James M. Kilaba

    Representative

    Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA)

  • Connie Francis

    Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA)

Back to Top

Thailand

Representation:

  • Chaichana Mitrpant

    Representative

    Executive Deputy Director of ETDA, Electronic Transactions Development Agency (Public Organization)

  • Usanisa Khun-ekanan

    Deputy Director of Office of Policy and Strategic Affairs, Electronic Transactions Development Agency (Public Organization)

  • Jitti Kunphruk

    Senior System Analyst of Office of Information Technology, Electronic Transactions Development Agency (Public Organization)

  • Thongchai Sangsiri

    Deputy Director of Policy and Strategic Affairs, Electronic Transactions Development Agency (Public Organization)

Back to Top

The Inter-American Telecommunication Commission (CITEL)

Representation:

  • Clovis Baptista

    Executive Secretary of CITEL, Organization of American States

  • Héctor Carril

    Alternate Chair of PCC.I, Organization of American States

  • Oscar Messano

    Rapporteur of the Group on Issues Relative to Internet Resources, Organization of American States

Back to Top

The Organization for Islamic Cooperation (OIC)

Representation:

  • Wajdi Homaid Alquliti

    Director of IT Department - CIO

Back to Top

Timor-Leste

Representation:

  • Jose A. Lay

    Representative

    Principle Advisor, Ministry of Transport and Communications

Back to Top

Tokelau

Representation:

  • Tealofi Enosa

    Representative

    Chief Executive Officer, Telecommunications Tokelau Corporation

Back to Top

Tonga

Representation:

  • Siaosi 'Ofakivahafolau Sovaleni

    Representative

    Deputy Prime Minister & Minister for MEIDECC

  • Paula P. Ma'u

    Chief Executive Officer, Ministry of Information and Communications

Back to Top

Trinidad and Tobago

Representation:

  • Shelley-Ann Clarke-Hinds

    Representative

    Executive Manager, External ICT Relations/External Relations Unit, Ministry of Public Administration and Communications

  • Karel Douglas

    Manager, Legal Affairs, Telecommunications Authority of Trinidad and Tobago

Back to Top

Tunisia

Representation:

  • Wajdi Garali

    Representative

    National Telecommunications Regulation Authority

  • Sihem Trabelsi

    Head of Department, Department of Interconnection, the Access and the Internet, National Telecommunications Regulation Authority

Back to Top

Turkey

Representation:

  • Sezen Yesil

    Representative

    ICT Expert, Information and Communication Technologies Authority of Turkey (ICTA)

  • Onur Gencer

    ICT Expert, Information and Communication Technologies Authority of Turkey (ICTA)

Back to Top

Turkmenistan

Representation:

  • Ovezov Bayramgeldi Orazgeldievich

    Representative

    Deputy Minister of Communication, Ministry of Communication

  • Hajymyrat Shihmyradovich Hudaygulyyev

    General Director, State Company of Telecommunications "Turkmentelekom", Ministry of Communication

Back to Top

Tuvalu

Representation:

  • Falasese Tupau

    Representative

    Acting Permanent Secretary, Ministry of Communications and Transport

  • Opetaia Simati

    Director of ICT, Ministry of Communications and Transport

Back to Top

Uganda

Representation:

  • Gloria Atwine Katuuku

    Representative

    Senior Systems Analyst, Ministry of Information and Communications Technology

  • Irene Kaggwa

    Uganda Communications Commission

  • Silas Ngabirano

    Assistant Commissioner Information Management Services, Ministry of Information, Communications Technology and National Guidance

  • Simon Bugaba

    Assistant Director/Licensing and Standards, Uganda Communications Commission

Back to Top

Ukraine

Representation:

  • Olexander Ryzhenko

    Representative

    Head of the State Agency for e-Governance of Ukraine, State Agency for e-Governance of Ukraine

  • Oleksandr Vasylovych Tsaruk

    Chief Adviser to the Committee on Informatization and Informational Technologies, Parliament of Ukraine

Back to Top

United Arab Emirates

Representation:

  • Mohammad Alkhamis

    Representative

    Telecommunication Regulatory Authority

  • Abdulrahman Al Marzooqi

    Manager Internet Advancement

Back to Top

United Kingdom

Representation:

  • Mark Carvell

    Representative

    Head, Global Internet Governance Policy, Global Internet Governance Policy

  • Gary Hunt

    Senior Policy Advisor, Global Internet Governance Policy

  • Nicholas Shorey

    Senior Policy Advisor, Global Internet Governance Policy

Back to Top

Representation:

  • Indrajit Banerjee

    Director of UNESCO's knowledge Societies Division

Back to Top

United Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO)

Representation:

United States of America

Representation:

  • Ashley Heineman

    Representative

    Internet Policy Specialist, Office of International Affairs, National Telecommunications and Information Administration (NTIA)

  • Ryan Carroll

    Internet Policy Specialist, Office of International Affairs, National Telecommunications and Information Administration (NTIA)

Back to Top

Universal Postal Union

Representation:

  • Paul Donohoe

    Programme Manager, Electronic Postal Services

Back to Top

Uruguay

Representation:

  • Jose Clastornik

    Representative

    Agency for the Development of e-Government and Information Society

  • Alejandra Erraspume

    Institutional Communication manager

Back to Top

Vanuatu

Representation:

  • Gerard Metsan

    Representative

    Chief Information Officer

    Government of the Republic of Vanuatu

  • Andrew Molivurae

    Consumer Officer, Vanuatu Telecommunications and Radiocommunications Regulator

Back to Top

Venezuela

Representation:

  • Ing. Jesùs Rivera

    Representative

    Head of Research, Ministry of Communications and Information

  • Ing. Jhonder Depablos

    Ministry of Communications and Information

Back to Top

Vietnam

Representation:

  • Le Thi Ngoc Mo

    Representative

    Deputy Director General, Viet Nam Telecom Authority (VNTA), MIC

  • Anh Tu Hoang

    International Cooperation Department, MIC

  • Min Tan Tran

    Director General, Viet Nam Internet Center (VNNIC), MIC

  • Minh Thang Nguyen

    Director, Telecoms Resources and Statistics Division, Viet Nam Division Telecom Authority (VNTA), MIC

Back to Top

West Africa Telecommunications Regulators Assembly (WATRA)

Representation:

  • Laminou Elh Maman

    Executive Secretary

Back to Top

World Bank

Representation:

  • Clay Lin

    Chief Information Security Officer

  • David Satola

    Lead Counsel

  • Igor Petrovski

    Lead Information Officers

  • Ingo Burghardt

    Senior Counsel

  • Zeina Afif

    Senior Communications Officer

Back to Top

World Broadcasting Unions

Representation:

  • Giacomo Mazzone

    EBU / Head of Institutional Relations

Back to Top

World Health Organization

Representation:

  • Dr. Edward Kelley

  • Dr. Gian Luca Burei

    Legal Counsel

  • Joan Dzenowagis

  • Dr. Marie-Paul Kieny

    Assistant Director General

  • Nathalie Chambonniere

    Administrative Assistant

Back to Top

World Intellectual Property Organization (WIPO)

Representation:

  • Brian Beckham

    Head, Internet Dispute Resolution Section, WIPO Arbitration and Mediation Center

Back to Top

World Meteorological Organization

Representation:

  • Brigitta Exterkate

    Legal Counsel

Back to Top

World Trade Organization

Representation:

  • Yves Renouf

    Legal Counsel

Back to Top

Yemen

Representation:

  • Mohamed Abdullah Al Dahbani

    Representative

    GM Data Network & Internet, Ministry of Telecom & Information Technology

  • Mohamed Rashed Al-Dhaifi

    Head of System Administration, Ministry of Telecom & Information Technology

Back to Top

Zambia

Representation:

  • Milner Makuni

    Representative

    Assistant Director, Communications, Ministry of Transport, Works, Supply and Communications

Back to Top

Zimbabwe

Representation:

  • Franklin Zingani

    Representative

    Deputy Director, Legal, Ministry of Information Communication, Postal and Courier Services

Back to Top